Browsing Glee Gum products >

    Glee Gum Chewing Gums

    12 Glee Gum item(s) within Glee Gum Chewing Gums

    From $15.35 per case

    In 1992, the concept for Verve was born when they visited an economically depressed chicle-producing community in Northern Guatemala. Up until then, they had never really thought about how chewing gum was made. When they realized its origins, they learned that prior to the synthetic resins, chicle was the basis of the entire industry. Their goal was to support chicle-harvesting by purchasing chicle. With this goal in mind, Verve was born, and with it their first and most popular product, the Make Your Own Chewing Gum Kit. Today, Verve provides a sustainable source of income for those communities while simultaneously offering fun, educational, and environmentally friendly activities for kids. Their pioneering Make Your Own Chewing Gum Kit has captivated the imaginations of thousands of children while helping them to learn more about the world around them. They are often used in classrooms where students are studying rainforest ecology, the history of food production, the chemistry of cooking, and the interconnections in their global community.